Technológie

Tampónová tlač

Tampónovou tlačou sa potláčajú najmä malé predmety, ktoré môžu mať aj nerovný (zakrivený) povrch. Perá, kľúčenky, či zapaľovače vieme potlačiť jednou až šiestimi farbami, vieme tlačiť aj rastre, čím posúvame možnosti zobrazenia grafiky na drobných reklamných predmetoch o poriadny kus kreativity ďalej.

Tampónová tlač sa dá použiť na materiály ako plasty, drevo, kov, kožu, koženka, papier, sklo a keramiku.

Ako sa tlačí tampónovou tlačou

Tampónová tlač sa začala vo väčšej miere používať po druhej svetovej vojne v hodinárskom priemysle na tlač ciferníkov, no až vynález silikónového tampónu a špeciálnych farieb sa z nej stala jedna z najpoužívanejších spôsobov priemyselnej potlače predmetov. K potlači predmetu dochádza prenosom farby z tlačovej formy (klišé) na potláčaný predmet pomocou silikónového tampónu. Na tlačovej forme sú vyhĺbené miesta v ktorých sa zachytáva farba. Tampón sa pritlačí na túto formu, farba sa na neho nalepí, následne sa tampón pritlačí na potláčaný predmet a farba ostáva prichytené na predmete. V skutočnosti je tento proces o niečo komplikovanejší, všetko záleží od potláčaného predmetu, použitých farieb, typu tampónu aj typu tlačiarenského stroja. Rovnako tlačové formy sú viacerých typov. Na potláčanie reklamných predmetov používame technológie od renomovaných dodávateľov. Tampóny, farby PI a klišé Nyloprint ST52 nám dodáva spoločnosť Printing International ECE. Výrobky však potláčame aj vysokokvalitnými farbami značky Marabu. Jedine kombinácia kvalitných farieb a profesionálneho spotrebného materiálu zaručuje presný, detailný a dlhotrvajúci výsledok.

Výhody použitia tampónovej tlače

Tampónovú tlač je možné použiť na všetky druhy materiálov ako sú plasty, guma, rôzne kovy, plexisklo, sklo, keramika, drevo, koža, koženka, papier. Hlavná výhoda spočíva v možnosti potláčať aj hotové výrobky na ťažko dostupných miestach alebo skutočne malé predmety, ktoré je ťažké alebo úplne nemožné potláčať inou technológiu a to nielen jednou ale kľudne dvomi, či až šiestimi farbami. Najčastejšie sa týmto spôsobom potláčajú perá, ceruzky, USB kľúče, otvárače, prívesky, kľúčenky, odznaky, kalkulačky, hrnčeky, šálky, zapaľovače, golfové loptičky a mnohé ďalšie drobné predmety.

 

Aká grafika je vhodná pre tampónovú tlač

Príprava grafických podkladov pre tampónovú tlač sa podobá príprave pre ostatné tlačové technológie. Napriek rozlíšeniu tlačového výstupu až 300 DPI je vhodnejšie vyhnúť sa extrémne drobným detailom v grafike. Vzhľadom na malé rozmery výsledných výtlačkov si treba uvedomiť akú mieru detailov je ľudské oko schopné zachytiť. Týka sa to najmä drobného textu, často menšieho ako jeden milimeter na výšku, napríklad pri telefónnych číslach pod logami na písacích potrebách. Pri bežnej tlači je najlepšie podklady dodať vo vektorovej podobe, ak máte záujem o plnofarebnú tlač, pred dodaním grafiky kontaktujte naše obchodné oddelenie. Jednou z výhod tampónovej tlače je, že príprava tlačovej formy sa nezapočítava do ceny potlače pri opakovaných zákazkách. Podľa typu tlačovej formy, môže táto vydržať až milión potláčaných výrobkov. Preto stojí za úvahu, ak plánujete v budúcnosti opakovane potláčať tie isté alebo viaceré typy výrobkov, zladiť grafiku potlače jednotlivých výrobkov tak, aby sa jedna tlačová forma mohla použiť pri potlači viacerých typov reklamných predmetov, čím ušetríte na príprave vždy novej a novej tlačovej formy.

 

Priemyselná potlač

Pôvodné nasadenie tampónovej tlače bolo v priemysle pri potlači priemyselných komponentov. Tampónová potlač je veľmi efektívna a univerzálna, bežne potláčame priemyselné komponenty z najrôznejších materiálov ako sú kovy, drevo, plasty, guma, papier, sklo a ďalšie. Vďaka najmodernejším technológiám dokážeme za jednu smenu potlačiť až 8000 predmetov v šiestich farbách. Máme skúsenosti s potlačou komponentov pre automobilový priemysel, s potlačou počítačových komponentov a klávesníc, rôznych štítkov a bezpečnostného značenia, elektronických súčiastok, náradia, či lekárskych prístrojov.