Technológie

Sieťotlač

Sieťotlač je jednou z najrozšírenejších a najstarších tlačiarenských metód vôbec. Má veľmi široké použitie, veľké množstvo techník, či techník čiastočne zasahujúcich do iných tlačiarenských technológii. Medzi reklamné predmety, ktoré sa najčastejšie potláčajú pomocou sieťotlače patrí takmer všetok reklamný textil, igelitové tašky, vlajky, ale aj hrnčeky, poháre a predmety s väčšou rovnou plochou.

Ako sa tlačí sieťotlačou

Samotný princíp sieťotlače je veľmi jednoduchý. Na potláčaný predmet sa farba pretláča cez jemné kovové alebo nylonové sito, v ktorom sú pomocou šablóny požadovanej grafiky priepustné iba tie oká cez ktoré ma prechádzať farba. Takáto šablóna sa vytvára zväčša chemickou cestou, na sito sa nanesie fotocitlivý materiál, prekryje sa šablónou a osvieti sa. Časti sita, ktoré boli osvietene stvrdnú a zabraňujú priechodu farby. Časti prekryté šablónou sa vypláchnu a ostávajú priepustné. Cez takto pripravenú šablónu sa farby pretláčajú pomocou gumovej stierky. Veľkosť oka na site určuje rozlíšenie výslednej tlače, pomocou viacerých sít sa dá vyskladať aj plnofarebný rastrovaný obraz.

Pomocou sieťotlače sa dajú potláčať takmer všetky materiály ako sú plasty, guma, rôzne kovy, plexisklo, sklo, keramika, drevo, koža, koženka, papier a rôzne typy samolepiek. Sieťotlač sa dá rozdeliť podľa potláčaných predmetov na plošnú sieťotlač, rotačnú sieťotlač a transférovú tlač. Každá z týchto metód má svoje opodstatnenie a používa sa na konkrétne typy výrobkov. Plošná sieťotlač sa používa na rovné ploché výrobky, vyznačuje sa vysokou produktivitou tlače, najmä pri tlači nálepiek alebo výrobkov, ktoré sa dajú automatizovane vkladať do a odoberať z tlačiarenského stroja. Rotačnou sieťotlačou sa potláčajú výrobky kruhového prierezu, týmto spôsobom sa môžu potlačiť po celom obvode čo iné techniky neumožňujú. Výrobky sa na automatizovanom posuvníku otáčajú okolo svojej osi synchrónne s nanášaním farby, čím sa nedeformovaná grafika prenáša na časť alebo celý povrch výrobku. Transferová tlač (tiež termotransfér alebo jednoducho transfer) sa používa hlavne na potlač textilných výrobkov, ktoré nieje možné potlačiť plošnou sieťotlačou, a to buď kvôli tvaru výrobku alebo kvôli materiálu z ktorých je reklamný predmet vyrobený. Grafika sa tlačí zrkadlovo (a v opačnom poradí farieb) plošnou sieťotlačou na špeciálny prenosový papier. Ten sa v druhom kroku priloží na potláčaný výrobok a pomocou lisu a zvýšenej teploty sa grafika prenáša na výrobok. Na podobnom princípe funguje aj sublimačná tlač.

Výhody použitia sieťotlače

Sieťotlač je vhodná na opakujúce sa zákazky. Dajú sa s ňou potláčať menšie, ale aj obrovské série výrobkov. Plošná sieťotlač je veľmi efektívna pri potláčaní kalendárov, diárov, podložiek pod myš, rôznych darčekových obalov a iných reklamných predmetov s rovnou plochou, vynikajúce výsledky sa dosahujú pri potlači tričiek, polokošieľ, obrusov, dáždnikov a ďalšieho plošného textilu. Vzhľadom na možnosť nanášať hrubú vrstvu farby sa dosahujú veľmi sýte odtiene výslednej potlače, vynikajúco kryje a pomocou špeciálnych techník sa dajú dosiahnuť aj výrazne reliéfne texty alebo logá. Potláčať sa dajú aj veľké plochy. Rotačná sieťotlač sa uplatňuje pri potláčaná šálok, hrnčekov, termosiek, popolníkov, pohárov, fliaš a ďalších predmetov s guľatým prierezom.

Potlač je odolná voči bežnému umývaniu, aj voči umývaniu v umývačkách riadu. Transferová a sublimačná potlač textilu je vhodná všade tam, kde sa plošnou sieťotlačou nedajú dosiahnuť žiadané výsledky. Jedná sa o potlač výrobkov z polyesteru a výrobkov, ktoré svojim tvarom neumožňujú bežný spôsob potlače ako sú čiapky, šiltovky, tašky, ruksaky, vaky, batohy, výrobky z netkaného materiálu, dresy a vlajky zo syntetických materiálov.

Aká grafika je vhodná pre sieťotlač

Príprava grafických podkladov pre sieťotlač sa nijak zvlášť nelíši od prípravy pre iné spôsoby potlače. Grafiku je vhodné dodať vo vektorovej podobe, farebnosť výslednej grafiky je možné definovať pomocou palety Pantone. Ak máte záujem o plnofarebnú tlač, alebo tlač rastrov, pred dodaním grafiky kontaktujte naše obchodné oddelenie.